Výběr 7 českých historických filmů o osobnostech našich dějin

Historie české kinematografie je bohatá na filmy, které na plátno přinášely osudy význačných postav československých dějin. Tyto snímky nejenom zaznamenávají nezapomenutelné okamžiky národní historie, ale často také odhalují hlubší lidské příběhy a dramata skrytá za veřejnými obličeji těchto osobností. Od odbojářů a prezidentů až po sportovní hrdiny a umělce – jejich životní příběhy inspirovaly filmaře k vytvoření děl, jež zůstávají nesmazatelně vryty v kolektivní paměti národa. Představujeme vám několik historických českých filmů, které zachycují a interpretují klíčové momenty a postavy československého dědictví.

Tmavomodrý svět

Jan Svěrák nás ve své české filmové perle vtahuje do světa československých pilotů za druhé světové války. S Ondřejem Vetchým a Kryštofem Hádkem v čele se odvážní piloti zapojují do boje v britské RAF proti Luftwaffe, bráníc svou dočasnou britskou domovinu a s touhou jednoho dne se vrátit domů. Kromě vzdušných střetů film vykresluje hluboké vztahy a lásku na pozadí války. Toto mistrovské dílo, které získalo čtyři České lvy v roce 2001, nejen líčí boj proti německým silám, ale také odhaluje, že pro mnohé piloty nekončil boj za svobodu s koncem války.

Režie: Jan Svěrák
Hrají: Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Tara Fitzgerald, Charles Dance, Oldřich Kaiser

Přehrát film Tmavomodrý svět online

Hovory s TGM

Film na motivy knihy Karla Čapka nás zavádí do intimního dialogu mezi spisovatelem (Jan Budař) a prvním československým prezidentem, Masarykem (Martin Huba). V tomto poutavém vyprávění se Masaryk odhaluje nejen jako intelektuální a politicky obratný vůdce, ale také jako živý člověk s hlubokými emocemi. Přestože je známý svými politickými schopnostmi, není cizí ani intrikám a strategickým plánům, aby jeho názory preválovaly. Zároveň se v rozhovoru otevírá o svém milostném vztahu, který mu znovu připomněl vášeň a lidskou touhu. Film ukazuje, že i význačné postavy mají svou lidskou stránku a složité vnitřní boje.

Režie: Jakub Červenka
Hrají: Martin Huba, Jan Budař, Roman Luknár, Lucia Siposová

Přehrát film Hovory s TGM online

Habermannův mlýn

Karel Roden ztvárňuje Augusta Habermanna, zámožného německého podnikatele žijícího v českém pohraničí, jehož osud je inspirován skutečnými událostmi. I přes svůj německý původ a nacistickou okupaci Sudet zůstal Habermann a jeho mlýn nezasažen. Věrny svým principům, nabízel zaměstnání bez rozdílu národnosti a nacistickou ideologii zavrhl. Avšak s blížícím se koncem války se situace mění. Habermann se nečekaně stává obětí postválečného chaosu a protiněmeckých nálad, známých jako odsun německého obyvatelstva. Přátelství mizí a ti, kteří byli kdysi jeho přáteli, se nyní obrací proti němu v atmosféře nenávisti a msty.

Režie: Juraj Herz
Hrají: Mark Waschke, Karel Roden, Ben Becker, Hannah Herzsprung, Radek Holub

Přehrát film Habermannův mlýn online

Milada

Milada Horáková, známá lékařka a hrdinka, je jednou z nejtragičtějších postav českých dějin 50. let. Tato odvážná matka bojovala proti nacismu i komunismu, věrná svým hlubokým morálním přesvědčením. Přestože byla uvězněna a postavena před komunistický soud v inscenovaném procesu, bránila se s důstojností a pravdou. Avšak byla nespravedlivě odsouzena k smrti. Její inspirativní a tragický příběh byl ztvárněn ve filmu režiséra Davida Mrnky, kde významnou roli doktorky Horákové ztvárnila talentovaná herečka Ayelet Zurer. Film slouží jako upomínka na odvahu a oběť jedné z největších českých hrdinek.

Režie: David Mrnka
Hrají: Ayelet Zurer, Robert Gant, Daniel Rchichev

Přehrát film Milada online

Jan Palach

Jan Palach je symbol odporu a odhodlání v moderních českých dějinách. Jeho smrt v roce 1969 se stala neodmyslitelným momentem v boji proti sovětské okupaci. Film z roku 2018, s Viktorem Zavadilem jako Palachem, přináší pohled na poslední měsíce tohoto statečného studenta. Zatímco film zachycuje skutečné události z Palachova života, také se pokouší pochopit, co mohl cítit a jaké myšlenky ho vedly k tomu, aby za svou věc položil vlastní život. Film nejen připomíná tragickou událost, ale také nám připomíná důležitost obětování pro svobodu a spravedlnost v historii.

Režie: Robert Sedláček
Hrají: Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Jan Vondráček

Přehrát film jan Palach online

Masaryk

Film z roku 2016 představuje Karel Roden v roli Jana Masaryka, syna zakladatele Československé republiky, který vedl komplikovaný a fascinující život plný politiky, bohémství a vztahů. Místo koncentrace na jeho pozdější roky a stále záhadné úmrtí se tento snímek Julia Ševčíka zaměřuje na jeho dobu jako velvyslance v Británii před druhou světovou válkou. Ve filmu sledujeme Masarykův boj za budoucnost svého národa na mezinárodní scéně, stejně tak jako jeho osobní boj s vlastními emocemi a vnitřními konflikty. Skrze tuto narativní linii film nabízí hluboký pohled na člověka za veřejnou postavou, který se snaží nalézt rovnováhu mezi veřejným povoláním a osobním životem.

Režie: Julius Ševčík
Hrají: Emília Vašáryová, Karel Roden, Hanns Zischler, Oldřich Kaiser, Arly Jover

Přehrát film Masaryk online

Věra 68

Věra Čáslavská, nekorunovaná královna gymnastiky, je jednou z největších sportovních ikon České republiky. Se svými 7 zlatými a 4 stříbrnými olympijskými medailemi předčila výkony mnoha dalších českých sportovních legend, včetně slavných hokejistů Jaromíra Jágra a Dominika Haška nebo rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. V 60. letech 20. století byla Čáslavská jednou z nejuznávanějších a nejsledovanějších sportovců na celém světě. Ačkoliv byla v očích veřejnosti synonymem úspěchu a dokonalosti, za zářivým světlem reflektorů často skrývala osobní boje a soukromé strasti, které zůstaly pro mnohé skryty. Tento kontrast mezi veřejným a soukromým životem tvoří fascinující kapitolu v historii českého sportu.

Režie: Olga Sommerová
Hrají: Václav Havel, Věra Čáslavská, Jan Potměšil, Martin Vačkář

Přehrát film Věra 68 online