8 pozoruhodných filmů o druhé světové válce

Jakožto jedna z nejvýznamnějších událostí 20. století druhá světová válka inspirovala řadu filmů. Od intimních dramat až po velkolepé bojové akce, ty nejlepší novodobé filmy o druhé světové válce nadchnou diváky bez ohledu na věk.

Tmavomodrý svět (2001)

Při výběru nejlepších filmů o druhé světové válce by byla chyba opomenout českou tvorbu. Z novodobých českých filmů nejvíce vyčnívá koprodukční Tmavomodrý svět o pilotech, kteří se udatně postaví proti nacistickému Německu, i když tím riskují své životy. Film z tvůrčí dílny Svěrákových má sebejistou režii, silný příběh i výborné herecké obsazení, kterému vévodí Ondřej Vetchý a Kryštof Hádek. Kromě výše zmíněného zaujmou i scény ve vzduchu, které obdobně jako ve filmu Dunkerk o 16 let později budí dojem, jako kdyby divák seděl v letadlech s postavami. Film zabodoval na Českých lvech, získal pět z nich, včetně ocenění za divácky nejúspěšnější český film.

Kde streamovat? Voyo

Pianista (2002)

Zničení Varšavy během druhé světové války na tváři města zanechalo výrazné jizvy. Hlavní hrdina tohoto snímku, nadaný pianista, který měl tu smůlu, že byl židovského původu, tomu přihlížel. Wladyslaw v podání výborného Adriena Brodyho se zachrání před transportem do koncentračního tábora a do konce války se ukrývá. Filmu nechybí napětí, akce ani dojetí. Nejvíce ze všeho mu dominuje pocit strachu o hlavního hrdinu, který se opakovaně ocitne v ohrožení života. Pianista získal tři Oscary a dokazuje, že polský režisér Roman Polanski dějinám své země rozumí.

Pokání (2007)

Intimnější náhled na druhou světovou válku nabízí film Pokání podle bestselleru Iana McEwana. Film se točí kolem mladé Briony, která v osudové chvíli zalže a rozdělí tak svou sestru Cecilii a jejího milého Robbieho. Válečné události následně mezi ně vloží ještě větší překážky. Film se otře o více událostí dané doby, jako je například bombardování Londýna či boje na pláži v Dunkerku. Nechybí mu silná atmosféra ani výborné herecké výkony. Závěr navíc citlivější diváky dojme. Film si vysloužil sedm nominací na Oscara a jednu z nich (za nejlepší hudbu) proměnil.

Kde streamovat? Prime Video

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Druhá světová válka z pohledu dítěte se málokdy vidí. V jedné ze svých prvních výrazných rolí nadaný Asa Butterfield hraje malého chlapce, který se spřátelí s židovským hochem. Problémem je, že jeho nový kamarád sídlí za podivným plotem. Chlapec v pruhovaném pyžamu zdařile kombinuje dětskou nevinnost s hrůzami války. Kromě Butterfielda zaujmou především David Thewliss a Vera Farmiga v roli jeho rodičů. Film upoutá i zdrcujícím závěrem, díky čemuž knižní předloze od Johna Boynea dělá čest.

Kde streamovat? HBO Max

Valkýra (2008)

V roce 2008 vzniklo hned několik vydařených filmů z období druhé světové války. Valkýra čerpá inspiraci ze skutečných událostí a pokusu o atentát na Hitlera. Diváky zprvu zarazilo obsazení Toma Cruise do role Němce, leč Cruise se role zhostil s přehledem. Nezklame ani zbytek hereckého obsazení, které čítá jména jako Kenneth Branagh či Bill Nighy. Film je napínavý, a to navzdory skutečnosti, že většina diváků tuší, jak dopadne. Zajímavostí je, že část filmu se natáčela v Praze.

Kde streamovat? Apple TV+

Hanebný pancharti (2009)

Válečné filmy inspirované skutečností jsou poutavé samy o sobě, ale co se stane, když někdo smíchá fikci a realitu? Pokud je tím někým režisér Quentin Tarantino, může vzniknout výborná akční komedie. Hanebný pancharti spojují osudy více postav, jejichž cesty se dřív anebo později protnou. Kromě židovské dívky Shosanny v podání Mélanie Laurent na sebe upoutal pozornost především Hans Landa, kterého si zahrál Christoph Waltz. Landa patří k nejoblíbenějším filmovým záporákům všech dob a Waltz se díky této roli proslavil po padesátce i v zahraničí. Film svižně ubíhá a nabídne nejeden nečekaný moment. Díky kombinaci vtipu a násilí jde o snímek, který Tarantinův rukopis nezapře a který si vychutnají nejenom režisérovi fanoušci. Film získal jednoho Oscara a na Československé filmové databázi náleží mezi prvních sto nejlepších i nejoblíbenějších snímků.

Kde streamovat? Prime Video

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2017)

Další válečný film vycházející ze skutečných událostí ukazuje, že člověk nemusí zabíjet ostatní, aby se stal hrdinou. Desmond Doss sloužil jako medik a dokázal zachránit život desítkám vojáků, aniž by jedinkrát vystřelil ze zbraně. Film zachycuje nejenom válečné boje, ale rovněž to, co jim předcházelo, Desmondův život. Díky tomu má divák možnost hlavního hrdinu plně pochopit. Přispívá k tomu i výborný výkon Andrew Garfielda v hlavní roli. Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny nabízí zase trochu jiný pohled na druhou světovou válku, díky čemuž zaujme i diváky, kteří již o tomto tématu zhlédli mnoho filmů. Film získal dva Oscary.

Kde streamovat? Voyo

Dunkerk (2017)

Bitva u Dunkerku a následná evakuace vojáků zůstává jedním z nejvýznamnějších momentů druhé světové války. Režisér Christopher Nolan v tomto snímku odstoupil od fantastiky a zprostředkovává pohled na válečné události ze třech odlišných perspektiv. Konkrétně ze vzduchu, z moře a konečně ze souše. Díky tomu je film napínavý po celou dobu svého trvání. Objevila se v něm řada nadaných britských herců, jako je například Tom Hardy, Mark Rylance či Cillian Murphy. Stejně jako nejlepší válečné snímky, i Dunkerk uchvátí svou sugestivností, takže divákům připadá, jako by se ocitli na plážích v Dunkerku. Jde o výbornou alternativu vůči snímkům, které naopak předkládají válku z pohledu jednotlivce (jako činí například výše zmíněný film Pianista). I Dunkerk film na Oscarech zabodoval, získal celkem tři ceny.

Kde streamovat? HBO Max

Pokud vás zajímá více historických filmů, podívejte se na nejlepší filmy o 2. světové válce.