7 nejlepších filmů o zombie

Zombie se řadí mezi nejpopulárnější fiktivní stvoření. A to navzdory skutečnosti, že jejich současná podoba je nová, existuje méně než 60 let. Od roku 1968 se zombie stihly objevit v celé řadě filmů, z nichž některé na sebe svou kvalitou strhly větší pozornost než jiné.

Noc oživlých mrtvol (1968)

Jen jeden film je zakladatelem moderních zombie snímků. V roce 1968 ho vytvořil legendární režisér George A. Romero. Paradoxní je, že žádná z postav nepoužije ve filmu slovo zombie. Navzdory tomu tento film navždy změnil vnímání zombie. Příběh se točí kolem sedmi lidí, kteří se před oživlými mrtvými schovávají na farmě. Záhy se ukáže, že někdy jsou živí lidé stejně nebezpeční jako mrtví. Filmu na atmosféře dodává černobílý obraz, který pomáhá zakrýt i skutečnost, že jeho rozpočet nebyl příliš vysoký. Noc oživlých mrtvol napne i dokáže přimět k zamyšlení. Romerovi se každopádně risk vyplatil, protože film si při rozpočtu 114 dolarů vydělal 30 milionů. Nepřekvapí proto, že se k tomuto žánru několikrát vrátil a vytvořil například další ceněný snímek, Úsvit mrtvých (1978).

Kde streamovat? Sledování TV

Úsvit mrtvých (2004)

Úsvit mrtvých je názorným příkladem, že někdy se remake vyrovná originálu, ba ho předčí. Původní Romerův film z roku 1978 má potenciál zaujmout i dnešní publikum. Verze z roku 2004 nicméně působí po všech stránkách lépe, zejména když dojde na masky zombií a speciální efekty. Příběh je podobný. Skupina lidí se před zombiemi ukrývá v obchodním domě a musí se vypořádat sama se sebou. Není jasné, kdo z hrdinů přežije a kdo ne, což pomáhá udržovat napětí během sledování filmu. O hrůzu a děs v něm není nouze. Z vyobrazení zombií mrazí a lidští herci odvádějí solidní výkony, byť mezi nimi nenajdete známější tváře. To však filmu přidává na realističnosti. Zajímavostí je, že ve filmu opět nezazní slovo zombie, možná jako pocta Romerovu původnímu dílu.

Kde streamovat? Apple TV+

Soumrak mrtvých (2004)

Ve stejném roce jako Úsvit mrtvých vznikl černohumorněji pojatý Soumrak mrtvých. Postavil se za něj režisér Edgar Wright, který naposledy potěšil retro hororem Poslední noc v Soho. Soumrak mrtvých je rovněž zasazený do Británie, čímž se odlišuje od většinové nejznámější zombie produkce. V hlavních rolích vystupují dva flákači a nejlepší kamarádi v jednom, Shaun a Ed, kteří se nečekaně musí vypořádat se zombie apokalypsou a dát své životy do pořádku (pokud přežijí). Film nabízí kvalitní kombinaci humoru, akce a hororu, někdy v rámci jediné scény. Jde o začátek takzvané Cornetto trilogie, která později přinesla i parodii na policejní snímky (Jednotka příliš rychlého nasazení, 2007) a filmy o konci světa (U Konce světa, 2013). V tomto snímku zazářila ústřední dvojice Simon Pegg a Nick Frost. Slovní přestřelky mezi nimi představují jedny z nejlepších okamžiků v celkově vydařené zombii komedii.

Zombieland (2009)

Zombieland je další názornou ukázkou, že zombie se hodí i do komedií. Alespoň do hororových komedií. Tento dnes již ikonický film se točí kolem čtyř přeživších. Ačkoliv jsou každý rozdílný, vydávají se na společnou cestu Amerikou po zombie apokalypse. Film nemá zřetelnou dějovou linii, jde o sérii více či méně napínavých a humorných okamžiků. Díky tomu je záživné sledovat, co se stane příště a jestli se postavám podaří naplnit jejich cíle. Zombieland kromě humoru a příběhu nabídne i vydařené herecké obsazení. Největší pozornost na sebe strhl v tomto filmu drsňácký Woody Harrelson. Emma Stone rovněž nezklamala. Film získal v roce 2019 pokračování, které se však již nesetkalo s tak pozitivním ohlasem.

Kde streamovat? Apple TV+

Světová válka Z (2013)

Některé zombie filmy dávají přednost nadsázce, jiné se snaží o co největší realističnost. Světová válka Z náleží do druhé kategorie. Zombie apokalypsu předkládá jako epidemii, na kterou se snaží mimo jiných najít řešení Gerry Lane z OSN. Kvůli hledání zdroje epidemie Gerry čelí více nebezpečným situacím. Film zobrazuje zombie nákazu, jak by mohla doopravdy v reálném světě probíhat, kvůli čemuž působí silně znepokojivým dojmem. Brad Pitt v hlavní roli exceluje, jde mu uvěřit každé slovo i jeho boj o přežití. Film je plný akce, díky čemuž dokáže zabavit po celou dobu svého trvání. V neposlední řadě přináší inteligentní příběh, takže zasazení mezi nejlepší zástupce tohoto žánru si zaslouží. Film publikum zaujal a dokonce získal prestižní ocenění Saturn Award za nejlepší thriller.

Kde streamovat? Netflix

Mrtví a neklidní (2013)

Může o zombiích vzniknout kvalitní romantický snímek? Film Mrtví a neklidní je výborným příkladem, že to jde, byť si zombie mytologii upravuje k obrazu svému. Hlavním hrdinou je zombík R, který se zamiluje do půvabné dívky Julie. A vůbec mu nezáleží na skutečnosti, že podle všech pravidel by měli být nepřátelé. Film zvládá zkombinovat horor, romantiku a humor. Velkou zásluhu na tom kromě poutavého, odsýpajícího příběhu mají i herci. Dvojice Nicholas Hoult a Teresa Palmer se k sobě hodí. Film je ideální volbou pro lidi, kteří chtějí zkombinovat horor a romanci, takže má potenciál zaujmout například milenecké páry, které shánějí vhodný snímek na schůzku. Podobně originální vyobrazení zombií se málokdy vidí, za což film získává plusové body.

Kde streamovat? Voyo

Vlak do Pusanu (2016)

Zombie filmy nejsou výhradou pouze americké, potažmo britské kinematografie. Velkou pozornost na sebe strhl v posledních letech tento jihokorejský příběh. V centru dění stojí muž, který cestuje vlakem společně se svou malou dcerou a musí sebe i ji zachránit, když ve vlaku vypukne rychle se šířící zombie apokalypsa. Film je brutální a postavy nešetří. Diváci díky tomu mají nervy našponované na maximum, jak očekávají, kdo umře příště. Silné atmosféře napomáhá i zasazení do malého prostoru, kde zdánlivě není před zombiemi kam utéct. Vlak do Pusanu se stal v roce 2016 nejvýdělečnějším jihokorejským filmem, takže nikoho nepřekvapí, že o čtyři roky později si vysloužil pokračování.

Pokud vás zajímají další filmy podobného žánru, podívejte se na nejlepší horory na Voyo.