Nejlepší filmy z vězení

Do vězení se většina lidí v životě nepodívá, a jsou za to rádi. To neznamená, že by je nezajímalo, jak to za mřížemi funguje. Naštěstí existuje vícero výborných filmů z vězení, které divákům o tom poskytnou představu.

Král Krysa (1965)

Některé z nejlepších vězeňských filmů vycházejí ze skutečných historických událostí. Král Krysa se odehrává v období druhé světové války. Konkrétně v roce 1945 ve vojenské věznici v Singapuru. Věznici vládne King (George Segal), kterému se díky tomu daří, zatímco jiní vězni s bídou přežívají. Zatímco řada jiných vězeňských filmů zasazených do válečných let se soustředí na boj mezi vězni a jejich vězniteli, Král Krysa vypráví, co se stane, když mezi sebou bojují vězni samotní. Jde o názornou a mnohdy mrazivou ukázku, kam až jsou lidé ochotní zajít, aby přežili. Filmu s již dost hutnou atmosférou ještě dodává na síle vydařené herecké obsazení, které kromě Segala čítá například Jamese Foxe anebo Toma Courtenaye. Zajímavostí je, že autor knižní předlohy, James Clavell, ji napsal podle svých vlastních zkušeností.

Kde streamovat? Apple TV+

Frajer Luke (1967)

Paul Newman náleží k největším hereckým jménům své generace, a Frajer Luke v jeho bohaté kinematografii vyčnívá. Jak název napovídá, hlavním hrdinou je rebelující Luke, který nehodlá následovat pravidla a omezení, díky čemuž si vyslouží obdiv svých spoluvězňů. Film vypovídá o silné lidské nezdolnosti, kterou Luke reprezentuje. Díky Newmanovu talentu je snadné se začít o osud jeho hrdiny zajímat a držet mu palce. Frajer Luke nabídne nejeden nečekaný okamžik a dokáže přimět k zamyšlení nad stavem společnosti i dalšími tématy. Někteří lidé filmu vytýkali občasné pozvolnější tempo, ale kdo se zvládne na pojetí snímku naladit, dostane silný zážitek. V Americe film každopádně zabodoval, získal jednoho Oscara a vydělal si na svou dobu působivých 16 milionů dolarů.

Kde streamovat? Apple TV+

Motýlek (1973)

Moderní věznice bývají civilizované. To rozhodně neplatilo o vězení, kde se ocitl hrdina přezdívaný Motýlek. Věznice na Ďábelských ostrovech se vyznačovala krutým zacházením s vězni. Motýlek tuší, že za daných podmínek dlouho nepřežije, proto se pokusí o útěk. Film nabídne nejednu napínavou scénu a realističnost, která tne do živého. Aby svého cíle Motýlek dosáhl, naváže přátelství s dalším vězněm, kterého si zahrál Dustin Hoffman. Oboje Steve McQueen v titulní roli i Hoffman odvádějí výborné výkony. Motýlek u diváků zabodoval. Kromě příběhu a obsazení na něm veřejnost zaujala též skutečnost, že je obdobně jako Král Krysa inspirovaný skutečnými událostmi. Na Československé filmové databázi se film propracoval mezi první stovku nejoblíbenějších snímků.

Půlnoční expres (1978)

Podle toho, v jaké zemi se dané vězení nachází, se liší míra krutosti zacházení s vězni a přísnost podmínek. Bohužel pro mladého Američana Billyho, kterého zatknou za pokus o pašování hašiše, v tureckém vězení se s vězni nemazlí. To Billyho přivede k rozhodnutí z vězení utéct. Film usiluje o co největší realističnost, díky čemuž zanechá na diváky silný dojem. Hlavního hrdinu nešetří, takže ačkoliv Billy učinil špatné životní rozhodnutí, je snadné s ním sympatizovat a přát mu, aby se jeho plán útěku zdařil. Půlnoční expres si vysloužil šest nominací na Oscara a dvě z nich, včetně té za nejlepší adaptovaný scénář, úspěšně proměnil.

Kde streamovat? HBO Max

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Podle knižní předlohy krále hororu Stephena Kinga vznikly hned dva kriticky i divácky příznivě přijaté filmy. Jakkoliv si Zelená míle (1999) zaslouží obdiv, je to právě Vykoupení z věznice Shawshank, které se stalo nefalšovaným vládcem vězeňských filmů. Stejně jako více nejlepších snímků spadajících do tohoto žánru, i Vykoupení z věznice Shawshank se točí kolem člověka, který plánuje z vězení uniknout. Je jím bankéř Andy, kterého zavřou poté, co údajně zabije svou ženu a jejího milence. Nikoho nezajímá, že Andy prohlašuje svou nevinu. Film diváky ponechává, ať si na hlavního hrdinu udělají názor sami. A díky jeho sympatičnosti, odhodlanosti, slušnému chování a pochopitelně i výkonu Tima Robbinse, je film strhující.

Velkou zásluhu na tom má i inteligentní a chvílemi vtipný příběh, stejně jako Morgan Freeman v roli Andyho nejlepšího kamaráda Reda. Paradoxem je, že film nebyl v době svého uvedení příliš úspěšný, například na Oscarech ostrouhal – z osmi nominací neproměnil ani jednu. Dnes nicméně náleží k největším ikonám kinematografie a na Československé filmové databázi je prvním nejlepším a druhým nejoblíbenějším filmem všech dob! Za jeho úspěchem mimo výše zmíněného leží i to, že na poměry vězeňských filmů jde o nečekaně pozitivní dílo, které poutavě vypráví o síle přátelství.

Kde streamovat? Apple TV+

Plán útěku (2013)

Z velmi odlišného úhlu pohledu pobyt ve vězení předkládá Plán útěku. Díky tomu jde o závan čerstvého vzduchu v tomto žánru. Ve filmu exceluje Sylvester Stallone jako Ray Breslin, který se nechává zavírat do vězení dobrovolně a hledá možnost, jak z nich uniknout. Nejde o jeho koníček, nýbrž o zaměstnání. Jenže Rayova nejnovější zakázka se pořádně zvrtne, když se ocitne ve vězení, které pomáhal sám navrhnout a z něhož podle všeho nejde uniknout. Naštěstí na to nebude sám, pomocnou ruku mu propůjčí místní kápo Emil (Arnold Schwarzenegger). Dvě herecké ikony akčního žánru v jednom filmu… co víc by si mohl člověk přát? Snad jen poutavý a svižně odsýpající příběh, který Plán útěku rovněž nabízí. Nejenže nenudí, ale také dokáže v nejednom případě překvapit, protože za zdánlivě přímočarým dějem se skrývá víc, než by se na první pohled zdálo. Dvojice Stallone a Schwarzenegger se vzájemně skvěle doplňuje, každou jejich interakci je radost sledovat. Mezi moderními vězeňskými snímky Plán útěku svou kvalitou jasně vyčnívá. Vysloužil si dvě pokračování, ale ta se svému předchůdci nevyrovnají.

Kde streamovat? Voyo