Nejlepší české komedie, které si můžete pustit online

Komedie patří dlouhá léta k nejoblíbenějšímu žánru českého filmu. Úspěch českých komedií dokazuje jak divácká oblíbenost tak nespočet ocenění filmové kritiky. Níže naleznete několik kultovních filmů české kinematografie, které se zapsaly hluboko do paměti diváků.

Pupendo

Divácky nejúspěšnější český film roku 2003 od režiséra Jana Hřebejka vás přenese do totalitních 80. let minulého století a představí osudy dvou rodin. Akademický sochař v podání Bolka Polívky se snaží přežít v nemilosti režimu poté, co je z politických důvodů nucen opustit místo vedoucího ateliéru. Spolu se svou ženou, která je ztvárněna Evou Holubovou, žije na okraji zájmu společnosti bez možnosti vystavovat a šance dostat se k lukrativním zakázkám. Druhá rodina čítající ředitele základní školy (Jaroslav Dušek) a jeho ambiciózní ženy (Vilma Cibulková) naopak bez potíží proplouvá problémy tehdejší doby pomocí přetvářky a lží. Film Pupendo získal celkem 8 nominací na Českého lva, z nichž 2 – Vedlejší herečka a Divácky nejúspěšnější český film – proměnil.

Vratné láhve

Učitel Josef (Zdeněk Svěrák) se definitivně rozhodl uniknout strastem spojených se svým povoláním, ale rozhodně se nehodlá smířit s životem pasivního důchodce. Přes nesouhlas své sarkastické ženy (Daniela Kovářová) se úspěšné uchází o brigádnícké místo ve výkupu láhví menšího supermarketu. V malém prostoru svého okénka se jako pozorovatel setkává s tragikomickými osudy lidí a ponořuje se do svých snů a tužeb. Vratné láhve jsou jeden z mnoha podařených filmů rodinného dua Svěrákových a patří mezi jednu z nejoblíbenějších českých komedií.

Báječná léta pod psa

Generační příběh podle stejnojmenného bestselleru z pera Michala Viewegha, vypráví o osudu obyčejné rodiny v době komunistické normalizace. V hlavních rolích vynikají Ondřej Vetchý a Libuše Šafránková jako manželé vychovávající syna Kvída. Jejich strasti začínají příjezdem ruských tanků a stěhováním do prvorepublikové vily, která se ukáže jako horší místo k životu, než se prvu zdálo. Film Baječná léta pod psa je herecký koncert doplněný zlidovělými hláškami a patří k legendárním počínům české kinematografie 90. let.

Občanský průkaz

Komedie na motivy knihy Petra Šabacha, ve které se snoubí prvky grotesky, absurdna ale i tragédie, sleduje příběh čtveřice dospívajících mladíků od momentu, kdy dostanou občanský průkaz až do chvíle, kdy se snaží získat modrou knížku a uniknout tak vojně. Film vypráví o rebélii v období dospívání, kdy dlouhé vlasy a poslouchání bigbítu byly součástí revolty vůči režimu. Občanský průkaz patří mezi novější české komedie (v kinech od 2010) zasazené do komunistického režimu, svou kvalitu však prokazuje i 11 nominacemi na Českého lva.

Pelíšky

Kultovní česká komedie podle námětu spisovatele Petra Šabacha Hovno hoří, se řadí na první místo v oblíbenosti mezi diváky. Pod režijní taktovkou Jana Hřebejka se představuje plejáda skvělých herců jako jsou Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Jiří Kodet nebo Simona Stašová. Každoroční hit Vánoc se odehrává na sklonku šedesátých let, kdy dvě rodiny sdílejí dvoupatrovou vilu a tráví společný čas se svými příbuznými. Milostné strasti pubertálních potomků, jemná poetika životních osudů i nečekané rodinné události, vše se snoubí v této geniální filmové komedii – Pelíšky.

Všechny zmíněné české komedie můžete sledovat online na Voyo.