7 nejlepších vánočních filmů

Vánoce patří mezi nejoblíbenější svátky. Lidé se k nim rádi vracejí i díky sledování filmů zasazených ve vánočním období. Ty nejlepší vánoční filmy se již dávno vepsaly do dějin. Dokážou nejenom pobavit, ale i úspěšně navodit atmosféru svátků.

Život je krásný (1946)

Život je krásný ukazuje, že někdy dobro vítězí nad zlem. Film se točí okolo George Baileyho, který ztratí vůli k životu. Na Zemi se proto vypraví anděl Clarence, aby Georgeovi ukázal, co by se stalo, kdyby nikdy nežil. V hlavní roli exceluje James Stewart. Režisér Frank Capra vynikal v natáčení snímků, které povzbudí, a Život je krásný v tomto ohledu patří k nejlepším. Film dokáže pobavit a v závěru i dojmout. Je názorným důkazem, že ty nejlepší staré filmy mají potenciál zaujmout i dnešní publikum. Jeho fanoušci doporučují zhlédnout původní černobílou verzi, ta barevná nemá takové kouzlo.

Kde streamovat? Apple TV+

Zázrak v New Yorku (1947)

Je Santa Claus skutečný? Děti by tvrdily, že ano, dospělí si myslí, že ne. Zázrak v New Yorku na tuto otázku poskytuje nezapomenutelnou – procítěnou a inteligentní – odpověď. Jeho hlavním hrdinou je Kriss Kringle (Edmund Gwenn), který věří, že je Santa a změní životy několika lidí kolem sebe. Film dokáže okouzlit i lidi, kteří jinak Santu Clause nemají v lásce, což o jeho kvalitě vypovídá mnohé. Edmund Gwenn roli získal až v pokročilém věku a stal se dodnes nejznámějším představitelem Santy, neboť v tomto filmu je bez nadsázky kouzelný. Zázrak v New Yorku skončil v žebříčku nejvíce inspirativních filmů všech dob v první desítce. Ačkoliv v roce 1994 vznikl remake, originál zůstává nepřekonaný a ne náhodou si vysloužil tři Oscary.

Kde streamovat? Disney+

Sám doma (1990)

První dva díly série Sám doma se staly klasikou a dobře je zná každý milovník vánočních filmů. Postavu vynalézavého mladého Kevina, který se postaví dvěma lupičům, si zahrál Macaulay Culkin, pro kterého šlo o životní roli. Kromě něj za zmínku stojí i vtipní lupiči Marv a Harry v podání Daniela Sterna a Joea Pesciho. Film vyvolává silnou vánoční atmosféru, nejenom zásluhou zasazení do období svátků, ale i kladení důrazu na čas strávený s rodinou. Díky tomu nejenom rozesměje, ale též přiměje k zamyšlení a diváky dojme. Zajímavostí je, že film odkazuje na další ikonický vánoční snímek, výše zmíněný Život je krásný – Kevin tento film během snídaně sleduje v televizi.

Kde streamovat? Disney+

Ukradené Vánoce (1993)

Je možné zkombinovat horor a vánoční tematiku ve filmu, který přesto dopadne dobře? Ukradené Vánoce jsou důkazem, že to jde. Ačkoliv svým výtvarným stylem tento animovaný snímek připomíná tvorbu Tima Burtona, jde o dílo režiséra Henryho Selicka, které vychází z Burtonovy povídky. Ukradené Vánoce mají neobvyklého hlavního hrdinu – kostlivce Jacka, který žije ve městě, kde je stále Halloween. Když Jack zavítá do Vánočního města, rozhodne se jím inspirovat a začít slavit Vánoce, překroutí si je však k obrazu svému. Film odsýpá, nabídne nejednu vydařenou písničku a na všelijaké podivné postavičky i místa, která se v něm objeví, je radost se vynadívat. Snímek získal nominaci na Oscara za nejlepší vizuální efekty, ale ještě cennější pro něj byla přízeň publika, které se těší dodnes.

Kde streamovat? Disney+

Láska nebeská (2003)

Jeden z nejcennějších vánočních filmů předkládá různé podoby lásky ve více příbězích, které se vzájemně prolínají. Láska nebeská vznikla ve Velké Británii a objevila se v ní řada známých jmen, jako je Colin Firth, Rowan Atkinson, Keira Knightley, Martin Freeman, anebo dnes již zesnulý Alan Rickman. Všechny příběhy si udržují vysokou kvalitu, některé hrají více na humornou notu, jiné jsou dojemnější, ale pro všechny je důležitá ona titulní láska. Film se na Československé filmové databázi dostal mezi 200 nejlepších i nejoblíbenějších filmů a s chutí si ho na Vánoce pravidelně pouští řada českých fanoušků.

Kde streamovat? Apple TV+

Anděl Páně (2005)

Mnohdy nejlepší variantou bývá si během Vánoc pustit pořádnou českou pohádku! Kromě starších klasik typu Tři oříšky pro Popelku (1973) anebo S čerty nejsou žerty (1984) se vyplatí věnovat pozornost i novější tvorbě. Mezi ní jasně vyniká film Anděl Páně, který je navíc na rozdíl od jiných pohádek zasazený přímo do období Vánoc. Konkrétně se odehrává těsně před Štědrým večerem a zaměřuje se na anděla Petronela, který má jen málo času, aby napravil na Zemi hříšníka, jinak skončí v Pekle. Časové rozmezí, během kterého musí Petronel svůj úkol splnit, filmu dodává na naléhavosti. Kromě toho v něm nechybí řada vydařených postav, v čele s Petronelem v podání Ivana Trojana a čertem Uriáše, kterého si zahrál Jiří Dvořák. Film nabídne nejeden humorný okamžik a atmosféra vánočních svátků mu nechybí. Anděl Páně po svém uvedení v televizi trhal rekordy ve sledovanosti a v roce 2016 si vysloužil obdobně vysoce hodnocené pokračování.

Kde streamovat? Voyo

Vánoční kronika (2018)

Jeden z nejnovějších vánočních filmů, který na sebe upoutal svou kvalitou pozornost a již se dočkal pokračování, se odehrává během jediné noci. Ve středu dění jsou dva sourozenci, Kate a Teddy, kteří se rozhodnou, že natočí Santu Clause, zatímco jim bude nadělovat dárky. Jejich plán se zvrtne, a jestli mají Kate a Teddy zachránit Vánoce, budou muset spojit síly se Santou. Vánoční kronika nabízí napínavé dobrodružství s magickou atmosférou. Dětští hrdinové jsou sympatičtí, ale film si pro sebe s přehledem krade Kurt Russell, který si zahrál Santu. Jde o ideální rodinný snímek, který si vychutnají dospělí i děti. Jedná se o zase trochu jiné pojetí Santy, kterému na kouzlu přidává i skutečnost, že Santovu manželku ztvárnila skutečná partnerka Kurta Rusella, Goldie Hawn.

Kde streamovat? Netflix

Pokud vás zajímá více podobných filmů, podívejte se na vánoční filmy na Voyo.