7 nejlepších filmů na Halloween

Ačkoliv Halloween v České republice nemá takovou tradici jako v zahraničí, těší se stále většímu věhlasu. Poskytuje milovníkům hororů i rodinám s dětmi příležitost, jak si užít příjemný svátek. A jedním ze způsobů, jak Halloween v českých končinách oslavit, je vyzkoušet ideální filmy na Halloween.

Halloween (1978)

Jen málo filmů může říct, že má Halloween přímo v názvu. A ještě méně se jich může pochlubit svou kvalitou. Halloween dodnes patří k nejoblíbenějším hororům všech dob, navzdory skutečnosti – anebo možná i díky ní – že vznikl za relativně malé peníze. Příběh se zaměřuje na zabijáka Michaela Myerse, který usiluje o zabití své sestry Laurie. Relativně přímočarou dějovou linku zkrášluje napínavá atmosféra, skutečnost, že tvůrci se s hrdiny nepářou (i když je Michael občas rozpáře) a mimo jiné i herecké obsazení. Jamie Lee Curtis se díky tomuto filmu stala ikonou hororového žánru, proto všichni fanoušci ocenili, když se k roli Laurie vrátila o čtyřicet let později. Halloween úspěšně odstartoval filmovou sérii, ale jako u mnoha z nich, i zde je první díl tím nejlepším.

Beetlejuice (1988)

Filmy Tima Burtona se vyznačují zvláštní poetikou. Beetlejuice není v tomto ohledu výjimkou. Film se točí kolem zesnulých manželů, kteří zůstanou ve svém domově a uzavřou dohodu s nebezpečným Beetlejuicem. Michael Keaton, známý rovněž jako představitel Batmana z Burtonových filmů, v titulní roli exceluje. Alec Baldwin, Geena Davis a mladičká Winona Ryder rovněž nezklamou. Film udržuje svižné tempo a daří se mu vytvořit silnou atmosféru. Pro Halloween je duchařský snímek ideální, zejména takový, který vydařeně kombinuje komedii i horor. Zajímavostí je, že jde o Keatonův nejoblíbenější film, na němž kdy pracoval. Obdobný názor dodnes zastává i spousta diváků, kteří Beetlejuice zhlédli, protože podobné dílo se málokdy vidí, a to v tom nejlepším smyslu slova!

Kde streamovat? Apple TV+

Addamsova rodina (1991)

Tim Burton sice nenatočil film Addamsova rodina, ale podle ladění snímku to tak vypadá. Film je neobvyklým příběhem o rodině, která se vymyká svému okolí a musí se kromě vlastních neshod vypořádat i s podvodníkem, který se vydává za ztraceného příbuzného. Addamsova rodina překypuje bizarním humorem, který ne každému sedne, ale kdo se zvládne naladit na stejnou vlnu, obdrží nezapomenutelný zážitek. Nejde o první zpracování příběhů o této osobité rodince, v 60. letech vznikl černobílý seriál, po tomto filmu následovalo pokračování a v roce 2019 i animovaná verze, ale film z počátku 90. let zůstává nejlepším. Už kvůli bez nadsázky lahůdkovému hereckému obsazení, jemuž vévodí Anjelica Huston, Christopher Lloyd a Christina Ricci.

Kde streamovat? Google Play

Casper (1995)

Mnohem přátelštější než Beetlejuice je Casper, s nímž v tomto rodinném snímku spojí síly mladičká Christina Ricci. Navzdory duchařské tematice Casper připomíná pohádku, která dokáže rozesmát i dojmout. Vypráví o síle přátelství, což ocení diváci nejrůznějšího věku. Pro Halloween jde o vhodnou podívanou už z toho důvodu, že část příběhu se odehrává během halloweenského večírku. Herecké obsazení nezklame, již zmíněná Christina Ricci za svůj výkon získala prestižní Saturn Award. V neposlední řadě film nabídne silný konec, což je jen jeden z více důvodů, proč se od doby svého vzniku již stačil stát klasikou.

Kde streamovat? Voyo

Vřískot (1996)

Pozornosti diváků, kteří hororům obvykle neholdují, ale rádi by na Halloween učinili výjimku, by neměl uniknout dnes již ikonický snímek Vřískot. Tato úspěšná hororová parodie si bere na paškál nejrůznější klišé hororového žánru a zvládá je přetvořit ve vtipný a zároveň i napínavý příběh. O kvalitě filmu kromě reakcí diváků vypovídá i to, že vedl ke vzniku několika pokračování (které nedosáhly jeho kvality) a v roce 2015 i stejnojmenného seriálu Scream. A o čem že to je? Hlavní hrdinové musí čelit útokům zabijáka, který napodobuje hororové filmy. Čím více snímků, na něž Vřískot odkazuje, znáte, tím více si film užijete, ale jde o kvalitní podívanou pro všechny.

Kde streamovat? Apple TV+

Chata v horách (2012)

Jeden z nejoriginálnějších hororů posledního desetiletí úspěšně převrací naruby očekávání diváků i žánrová klišé. Zpočátku vypadá jako tradiční příběh o skupině mladých přátel, kteří se v lesích střetnou s vražednými nepřáteli, ale Chata v horách v sobě skrývá daleko víc překvapení. Film ani na okamžik nenudí a buduje atmosféru hrůzy, která postupně narůstá. Pro milovníky hororu jde o povinnost, neboť film odkazuje na mnohá předchozí díla – a činí tak způsobem, který přirozeně zapadá do děje. Zaslouží si zmínit i to, že Chata v horách pracuje s humorem, byť značně černým. Ze známějších jmen z herců zaujme Chris Hemsworth a Sigourney Weaver, nicméně veškeré obsazení odvádí výborné výkony. Film získal Saturn Award v kategorii nejlepší horor/thriller a dodnes se k němu diváci rádi vracejí.

Kde streamovat? Voyo

Mrtví a neklidní (2013)

Zombie jsou populární hororová stvoření, která se od roku 1968 objevila v desítkách filmů. Mrtví a neklidní se odlišují od většiny produkce, protože jde o hororovou romantickou komedii. V hlavní roli je zombík R, který se zamiluje do půvabné dívky Julie, ačkoliv oba stojí na odlišné straně. Inspirace hrou Romeo a Julie od Williama Shakespearea je jasná, leč film nabídne několik nečekaných příběhových zákrut. Daří se mu zkombinovat rozdílné žánry, díky čemuž působí svěžím dojmem. V hlavních rolích filmu zazářili sympatičtí mladí herci, Nicholas Hoult a Teresa Palmer, kterým jde jejich komplikovaný vztah uvěřit. Kdo tak hledá film, který pobaví na Halloween i na Valentýna, Mrtví a neklidní jsou dobrou volbou.

Kde streamovat? Voyo