6 nejlepších filmových a seriálových cest kolem světa

Cesta kolem světa je dobrodružství, které naprostá většina lidí nikdy nezažije. To ovšem neznamená, že by se na ni nemohli vydat jiným způsobem. Filmy i seriály opakovaně nabídly cestu odvážných hrdinů kolem světa. Ta se v nejednom případě neobešla bez potíží, které hrdinům sice přivodily pořádné starosti, ale divákům zato nabídly napínavou podívanou!

Cesta kolem světa za 80 dní

Jules Verne se stal klasikem dobrodružné literatury a jeho romány, potažmo jejich filmová zpracování, oslovují čtenáře a diváky dodnes. Cesta kolem světa za 80 dní se točí kolem Philease Fogga, který v 19. století uzavře sázku, že zvládne… uhádli jste… za 80 dní podniknout cestu kolem světa. Téměř tříhodinová verze z roku 1956 s Davidem Nivenem v hlavní roli (zahrál si například ve filmu Růžový panter anebo v trochu jiném cestovatelském snímku, Smrt na Nilu) patří mezi nejuznávanější filmové verze Vernovy knihy.

Modernější pojetí nabídl film z roku 2004, v němž si zahráli například Jackie Chan či Owen Wilson. A do třetice všeho dobrého vzniklo i animované pojetí. Cesta kolem světa za 80 dní z roku 1988 trvá pouze 49 minut, takže jde o ideální příležitost, jak tento nestárnoucí příběh představit i dětem, které se postupem času mohou dostat k dospělejším zpracováním. Když už je řeč o animaci, děti by mohl zaujmout i animovaný francouzsko-belgický snímek z roku 2021, v němž se na výpravu vydají opičák a žabák.

Kde streamovat? Apple TV+ (film z roku 1956), Netflix (film z roku 2021)

Velké putování Bolka a Lolka (1977)

Pokud si chcete zavzpomínat na dětství anebo svým ratolestem vštípit dobrodružného ducha, Velké putování Bolka a Lolka je výbornou variantou. Animovaný snímek čerpá inspiraci z výše zmíněného románu Julese Verna, ale příběh si uzpůsobuje k obrazu svému, aniž by se to podepsalo na jeho kvalitě. Díky tomu si tento napínavý a svižně odsýpající film zaslouží samostatnou zmínku. Bolek a Lolek se dostanou do mnoha problémů, zejména kvůli proradnému sluhovi Jeremiášovi a jeho pánům, kteří se jim snaží cestu překazit. Hlavním hrdinům je díky tomu snadné držet palce. Ačkoliv animace poněkud zestárla, Velké putování Bolka a Lolka dodnes patří k nejlepším zástupcům dobrodružného příběhu pro děti i mladé duchem.

Dlouhá cesta (2004)

Jízda na motocyklu baví spoustu lidí, ale jen málokterý z nich si dokáže představit, že by na svém motocyklu objel celý svět. Sedmidílný britský dokumentární seriál Dlouhá cesta dokazuje, že je to možné. Na cestu se zde vydal známý herec Ewan McGregor a jeho kamarád Charley Boorman. Své putování zahájili ve Velké Británii a společně projeli více kontinentů. Dokument zdařile kombinuje náhled Ewana a Charleyho na jejich cestu s cestopisnými poznatky z míst, kam se vydají. Divák se tak nejenom dozví víc o McGregorově osobnosti, ale rovněž si zapamatuje nejednu zajímavost z více či méně vzdálených zemí.

A pro české fanoušky je milým bonusem to, že se dvojice podívá i do našeho státu! Dlouhá cesta si u diváků získala značnou popularitu. V současnosti je 427. nejoblíbenějším seriálem na Československé filmové databázi. Kdo ji proto doposud neviděl, neměl by déle váhat, zejména pokud má rád filmy Ewana McGregora anebo motocykly.

Komu by jeden seriál s touto dvojicí nestačil, jistě rád uslyší, že McGregor a Boorman si následně svou spolupráci zopakovali v dalších dílech podobného rázu. Dlouhá cesta na Jih (2007) dvojici zavede až do Jihoafrické republiky. A v nejnovější Na mašině kolem světa: Napříč Amerikami (2020) se kamarádi podívají, jak již napovídá název seriálu, do jižní i střední Ameriky.

Kde streamovat? Apple TV+

A Map for Saturday (2007)

Aby se chrabrý cestovatel na svých výpravách necítil sám, nejlepším lékem proti splínu je pohovořit si s lidmi, kteří se vydali na podobné dobrodružství. Díky této myšlence vznikl americký dokument A Map for Saturday, v němž Američan Brook vyráží na cestu a zpovídá jiné cestovatele. Divák má tak možnost pochopit, co se lidem, kteří podniknou cestu kolem světa, honí hlavou a jakým výzvám a překážkám čelí. Zásluhou dokumentu se podíváme na čtyři rozdílné kontinenty, takže o rozmanitost v něm není nouze. Navzdory tomu jde o v České republice méně známý kousek, který si zaslouží od fanoušků cestopisů větší pozornost.

Hluboká voda (2017)

Anglický herec Colin Firth patří mezi oblíbené tvůrce, leč i některé jeho filmy na sebe nestrhnou velkou pozornost. Hluboká voda je jedním z nich. Film se točí kolem obchodníka Donalda, který se v roce 1968 rozhodne vydat na závod kolem světa na jachtách. Tento film je názorným příkladem skutečnosti, že při cestách kolem světa se představivosti meze nekladou a je možné zvolit nejrůznější prostředky. Bohužel pro Donalda se jeho cesta neodvíjí tak, jak si původně představoval, a muž se uchýlí k nebezpečnému kroku. Film nabídne nejeden nečekaný zvrat, napětí i silné herecké výkony. Snadno dokáže zaujmout milovníky dobrodružných příběhů. Zejména takové, kteří se vody nebojí a dokážou si představit, že by sami vyrazili na podobně dobrodružnou výpravu!

Kde streamovat? Voyo

Around the World in 80 Days

Filmová zpracování ikonického románu Cesta kolem světa za 80 dní jsme probrali, ale co ta seriálová? I v tomto ohledu je co nabídnout. Nejnovějším zpracováním je seriál z loňského roku, kde si Philiase Fogga vystřihl David Tennant, známý ze seriálu Pán času, série Harry Potter anebo marvelovského seriálu Jessica Jones. Seriál má prozatím pouze osm dílů, díky čemuž je snadné ho zhlédnout takřka na posezení.

Větší věrnost předloze oproti modernímu zpracování nabízí minisérie z roku 1989. Minisérie má tři díly o celkové stopáži čtyři a půl hodiny. Každá z epizod tak svou délkou vydá na celovečerní film. Je nutné poznamenat, že na kvalitě seriálu se to nepodepsalo a patří k nejuznávanějším adaptacím Vernova románu. Představitele hlavní roli pak není nutno zdlouhavě představovat. Je jím Pierce Brosnan, který nejvíce proslul díky roli Jamese Bonda.