7 nejzajímavějších filmů o vesmíru

Vesmír odjakživa fascinuje lidstvo. Nejen z tohoto důvodu hraje významnou roli v řadě biografických i sci-fi snímků. Některé vesmírné filmy následně svou kvalitou vyčnívají nad ostatními. Dokážou zaujmout i diváky, kteří se nevěnovali studiu vědy a tematika vesmíru jim byla doposud cizí.

Ikarie XB 1 (1963)

Ačkoliv v současnosti sci-fi žánr v české kinematografii absentuje, nebývalo tomu tak vždy. Ikarie XB 1 je jedním z prvních velkých vesmírných sci-fi. Odehrává se v druhé polovině 22. století a vypráví o lodi Ikarie XB 1, která cestuje k planetě Alfa Centauri. Ve filmu zazářila tehdejší herecká smetánka, jako byl například Radovan Lukavský či Dana Medřická. Filmu se daří vytvořit silnou, chvílemi temnou atmosféru, neboť ačkoliv si uvědomuje, že je vesmír krásný, nezapomíná na to, že je nebezpečný. Zajímavostí je, že Ikarie XB 1 inspirovala takovou sci-fi legendu, jakou byl snímek 2001: Vesmírná odysea (1968) režiséra Stanleyho Kubricka! Jako jeden z mála českých snímků se film promítal i v USA, byť ve zkrácené a upravené verzi.

Kde streamovat? Voyo

2001: Vesmírná odysea (1968)

Výše zmíněná 2001: Vesmírná odysea zůstává jedním z nejvýznamnějších sci-fi filmů všech dob. Některým divákům se nelíbila filozofická stránka filmu a skutečnost, že se v něm příliš nemluví. Film každopádně ovlivnil řadu dalších děl stejného žánru. Děj se těžce popisuje, film zobrazuje postupný vývoj lidstva, od počátků na Zemi až po putování ve vesmíru. Pomohl zpopularizovat koncept vražedného počítače a jeho vizuální efekty nezestárly, zůstávají působivé dodnes. Film získal Oscara za nejlepší vizuální efekty a zůstává jedním z těch snímků, na které se divák musí podívat a názor si udělat sám, protože jde o komplexní a jedinečné dílo.

Kde streamovat? HBO Max

Apollo 13 (1995)

Nejlepší filmy jsou leckdy ty inspirované skutečnými událostmi. Apollo 13 není v tomto ohledu výjimkou. Film zachycuje let do vesmíru posádky Apolla 13, který se zvrhl v boj o přežití. Ačkoliv se začátek filmu odehrává na Zemi, vesmír v něm hraje neméně výraznou roli. V hlavní roli odvedl výborný výkon Tom Hanks, film má celkově kvalitní obsazení a napínavý průběh, zejména od okamžiku, kdy se posádka dostane do problémů. Vysloužil si devět nominací na Oscara a dvě z nich proměnil. O jeho popularitě vypovídá i to, že na Československé filmové databázi náleží mezi prvních tisíc nejlepších i nejoblíbenějších filmů.

Kde streamovat? Apple TV+

Avatar (2009)

Režisér James Cameron v roce 1997 trhal rekordy svým snímkem Titanic a o dvanáct let později i sci-fi filmem Avatar, k němuž by v dohledné době mělo vyjít pokračování. Děj se točí okolo krásné planety Pandora, kterou chce lidstvo využít k obrazu svému, což se pochopitelně nelíbí místním obyvatelům. Příběh má silný ekologický podtext, ale nejedná se o agitku, nýbrž film, který dokáže přimět k zamyšlení. Herecké výkony jsou solidní, ale je to vizuální stránka filmu, která z něj činí výjimečné dílo. Je těžké uvěřit, že vše, co ve filmu vidíme, planeta Pandora, její krajina a obyvatelé, nejsou skuteční. Nepřekvapí proto, že si film odnesl Oscara právě za nejlepší kameru, výpravu a vizuální efekty. Čeští diváci si ho oblíbili, v současnosti je 16. nejoblíbenějším filmem na Československé filmové databázi.

Kde streamovat? Apple TV+

Gravitace (2013)

Odvrácenou stránku vesmíru jako jeden z nejlepších ukazuje film Gravitace, který se drží rčení, že co se může pokazit, to se také pokazí. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí astronautka Ryan Stoneová (Sandra Bullock), která se po nehodě ocitne sama ve vesmíru a musí najít způsob, jak přežít a dostat se zpátky na Zemi. Film výborně pracuje s kamerou i zvukem, zobrazuje děsivou rozsáhlost vesmíru a divákům i hlavní hrdince dává jasně pocítit, že mimo Zemi číhá spousta nebezpečí. Filmu se daří navodit pocit, že jste opravdu ve vesmíru společně se Sandrou Bullock, která zde odvádí jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Gravitace si vysloužila působivých osm Oscarů, včetně toho za nejlepší režii, hudbu a vizuální efekty.

Kde streamovat? HBO Max

Marťan (2015)

Většina sci-fi vesmírných filmů se drží v těsné blízkosti planety Země anebo si vymyslí zcela novou, fiktivní planetu. Marťan představuje zlatou střední cestu. Hlavním hrdinou filmu je astronaut Mark Watney, kterého jeho posádka omylem zanechá na Marsu v domnění, že je mrtvý. Mark ale přežil a nyní musí vymyslet, jak na rudé planetě přežít a přimět NASA, aby ho zachránila. Navzdory závažnosti tématu film zdařile kombinuje humor, napětí a akci. Sympatická na něm je Markova nezdolnost… ačkoliv mu Mars hází pod nohy nejeden klacek, Mark se nevzdává. Díky jeho vytrvalosti a výkonu Matta Damona je snadné Markovi držet palce. Film udržuje svižné tempo a nemá jediné slabší místo. Žádnou z oscarových nominací neproměnil, ale diváci si ho oblíbili a na Československé filmové databázi patří mezi nejlépe hodnocené i nejoblíbenější filmy.

Kde streamovat? Disney+

Valerian a město tisíce planet (2017)

Ačkoliv někteří diváci tomuto filmu vytýkali inspiraci ságou Hvězdné války, ve skutečnosti jsou komiksová dobrodružství Valeriana a Laureline starší než Hvězdné války. Valerian a Laureline mají za úkol udržovat pořádek ve vesmíru a jejich nejnovější mise je uvrhne do většího nebezpečí, než by si dokázali představit. Nikoliv lidské postavy, ale ono město tisíce planet zvané Alfa je hlavním hrdinou filmu. Jde o bohaté, propracované a exotické místo plné mimozemských druhů. Po vizuální stránce je Valerian a město tisíce planet ohromující, příběhově chvílemi předvídatelný, ale odsýpá a díky své představivosti si zaslouží zhlédnutí. Zejména proto, že podobně poctivá a nápaditá space opera se málokdy vidí.

Kde streamovat? Voyo