8 nejlepších filmů pro teenagery

Dospívající lidé tvoří vděčný segment publika. Na sledování filmů mají zpravidla více času než pracující lidé a navíc se aktivně zajímají o novinky v kinech i na streamovacích službách. V Hollywoodu si to uvědomují a vytváří filmy orientované právě na teenagery. Ty nejlepší filmy pro náctileté nicméně zvládnou zaujmout všechny diváky bez ohledu na to, kolik je jim let.

Smrtící atrakce (1988)

Nenechte se odradit nepřesným českým názvem. Heathers, jak se Smrtící atrakce v originále jmenuje, je vydařenou černohumornou podívanou zasazenou na střední školu. Od doby vzniku se film stihl stát kultem, a z dobrého důvodu. Winona Ryder hraje Veronicu, dívku, která se potýká s arogantními spolužačkami, které se všechny jmenují Heather. Aby se jim pomstila, začne spolupracovat s nebezpečným novým spolužákem, rebelem J.D. (Christian Slater). Film nešetří humorem ani vraždami, jde tedy o podívanou pro otřelejší diváky. Navzdory míře nadsázky realisticky ukazuje, že střední škola pro méně populární studenty může představovat opravdové peklo. Zajímavostí je, že roli J.D. mohl dostat Brad Pitt, ale tvůrci filmu si mysleli, že je na ni příliš hezký! Film získal cenu za nejlepší debut a inspiroval i krátkodechý seriál Heathers z roku 2018, který se nicméně originálu nevyrovnal.

Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999)

Může William Shakespeare v dnešní době oslovit i mladé publikum? Ano, když adaptaci jeho komedie tvůrci zasadí do moderní doby a do hlavních rolí obsadí herce, jako Julia Stiles anebo Heath Ledger. Stiles hraje Kat, středoškolačku s pořádně prořízlou pusou, která nemá zájem s nikým randit. Problém je, že její mladší sestra Bianca se zamilovala a jejich táta jí nedovolí chodit na schůzky, dokud nebude mít přítele i Kat. Na scénu po domluvě vstoupí Patrick Verona (Heath Ledger), aby Kat pro sebe získal. Film sází na absurdní, leč stále uvěřitelné situace a slovní přestřelky postav. Chemie mezi Kat a Patrickem je uvěřitelná, díky čemuž jejich vztah působí přirozeně. Film svižně běží vpřed a nabídne nejeden humorný okamžik, zejména Patrickovo velkolepé hudební vyznání lásky. Deset důvodů, proč tě nenávidím v době uvedení získalo úspěch a dodnes se k němu lidé rádi vrací.

Kde streamovat? Disney+

Blafuj jako Beckham (2002)

Ačkoliv se film točí kolem dívky z indické rodiny, je snadno pochopitelný lidem různé barvy pleti a národnosti. Už z toho důvodu, že hlavní hrdinka Jess se musí vypořádat s problémy, které zná spousta dospívajících. Jess je nadaná fotbalistka, jíž rodiče zakazují, aby se sportu věnovala. Naštěstí se Jess nehodlá vzdát, přidá se k týmu a dokonce se zamiluje do svého trenéra. Film nabízí pořádnou porci napětí, zejména ve chvílích, kdy hrozí, že Jessina rodina se dozví její tajemství. Blafuj jako Beckham klade důraz na přátelství, lásku i naplnění svých snů, jednoduše témata, která mladí lidé řeší často. Parminder Nagra v hlavní roli nezklamala. Kromě ní zaujme především mladičká Keira Knightley jako Jessina kamarádka Jules a Jonathan Rhys Meyers jako trenér Joe.

Útok na věžák (2011)

Filmy pro teenagery se mohou zaměřit na různé společenské vrstvy. Útok na věžák dává prostor bandě výrostků z nepříliš movitých rodin, kteří se postaví mimozemské invazi. Film se odehrává v Londýně, díky čemuž mu nechybí určitá syrovost, jakou mnohé uhlazenější americké snímky postrádají. Zdařile spojuje několik žánrů, jako je horor, komedie a sci-fi, a udržuje po celou dobu trvání rychlé tempo. V souladu s cílením na dospívající ve filmu hraje výraznou roli hudební doprovod. V hlavní roli zazářil John Boyega, který se později proslavil díky roli Finna v nové Star Wars trilogii.

Kde streamovat? HBO Max

Hunger Games (2012)

Dystopie jsou mezi dospívajícími diváky oblíbeným žánrem už dobré desetiletí. Hunger Games pomohly tento fenomén odstartovat. Odehrávají se ve světě, kde jsou USA rozdělené na bohatý Kapitol a dvanáct krajů. Každý rok dva náhodně vybraní splátci z každého kraje bojují v hrách na život a na smrt, v nichž může zvítězit a přežít jen jeden z hráčů. Jennifer Lawrence se proslavila jako Katniss Everdeen, splátkyně z nejchudšího dvanáctého kraje, která se do Her dobrovolně přihlásí, aby ochránila svou mladší sestru.

Katnissin příběh je strhující sledovat, zejména protože film hrdiny nešetří a o umírání v něm není nouze. Katniss ani její nejbližší to holt nemají jednoduché. Film nabízí více příběhových i vizuálních inovací, z nichž v obou směrech vyčnívá vraždící aréna naplněná nejrůznějšími pastmi. Kromě představitelů mladých hrdinů na sebe pozornost upoutali herečtí veteráni, jako Donald Sutherland, Woody Harrelson, Stanley Tucci, anebo Elizabeth Banks. Film Hunger Games zabodoval a vznikla další tři pokračování.

Kde streamovat? Voyo

Enderova hra (2013)

Dospívající hrdinové to zejména ve sci-fi filmech nemívají jednoduché. Jednu mimozemskou invazi nabídl již film Útok na věžák, ale Enderova hra na to jde jinak, mnohem obsáhleji. Film vychází z bestselleru spisovatele Orsona Scotta Carda a točí se kolem zoufalého boje proti mimozemšťanům. Jedinou nadějí lidstva jsou díky jejich pružným myslím děti a dospívající, jako je například Ender Wiggins (Asa Butterfield). Britskému herci Butterfieldovi jsou role inteligentních outsiderů blízké, a jako Ender nezklamal. Film je napínavý, ať už znáte knižní předlohu anebo ne. V tom druhém případě jeho závěrečný zvrat dost možná překvapí. Film nabízí silné herecké obsazení, které čítá jména jako Harrison Ford, Viola Davis anebo Ben Kingsley. Po vizuální stránce se mu nedá nic vytknout a v neposlední řadě film zaujme už na začátku svým svižným tempem. Díky všemu výše zmíněnému je Enderova hra je jednou z nejvydařenějších sci-fi adaptací posledního desetiletí.

Kde streamovat? Voyo

Divergence (2014)

Se žánrem sci-fi si výrazně pohrává i první díl takzvané Povstalecké trilogie. Hlavní hrdinkou filmu Divergence je Tris, dívka žijící v rozděleném světě, kde se každý dospívající stává členem frakce, která preferuje určitou charakteristiku. Konkrétně jde o Odevzdanost, Neohroženost, Mírumilovnost, Sečtělost a Upřímnost. Tris zvolí Neohroženost, ale postupem času si uvědomuje, že se světem okolo není něco v pořádku. Film nabízí vše, co by dospívající divák mohl od young adult sci-fi chtít: atraktivní kulisy světa budoucnosti, nutnost rozhodnout se, kým chceme být, akci a napětí, a v neposlední řadě i lásku. O tu se postará rozvíjející se pouto mezi Tris a jejím pohledným instruktorem Čtyřkou. Shailene Woodley a Theo James jako Tris a Čtyřka vytvořili hrdiny, o jejichž osudy je snadné se zajímat, a film ani na okamžik nenudí. Díky jeho úspěchu vznikla další dvě pokračování, Rezistence (2015) a Aliance (2016).

Kde streamovat? Voyo

Status Update (2018)

Mobily, sociální sítě a nejrůznější aplikace hrají v životech současných teenagerů významnou roli. Proto je jedině dobře, že vznikají i filmy, které to reflektují. Jako například originální romantická komedie Status Update, která obsahuje i výrazný fantasy prvek. Film dokazuje, že přestěhovat se a začít docházet na jinou školu není nic jednoduchého. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí mladý Kyle Moore (Ross Lynch). Poté, co získá mobil se speciální aplikací, která mu dovoluje splnit si jakékoliv přání, vypadá to, že cestu k úspěchu a popularitě má Kyle zaručenou.

Status Update zaujme fascinující ústřední myšlenkou, kterou následně na ploše 106 minut rozvíjí. Dokáže zaujmout i pobavit, zejména když se Kyleovi nepodaří přání formulovat tak, jak si představoval, což má nečekané následky. Ve filmu kromě mobilů hraje výraznou roli i hudba, v tomto směru vyniká především pěvecká a taneční scéna ve školní jídelně. Jde o příjemně oddechový snímek, který si stejně jako všechny filmy v tomto článku zmíněné mohou vychutnat dospívající i dospělí lidé.

Kde streamovat? Voyo