8 nejzajímavějších filmů o autech

Některá témata se těší stálé popularitě a ve filmech se objevují pravidelně. Dobrým příkladem jsou auta, která kromě řady fanoušků mají i obrovské využití. Mohou se jim věnovat filmy nejrůznějších žánrů, od animovaných podívaných až po horory. Bez ohledu na žánr by si ty nejzajímavější filmy o autech neměl nechat ujít nikdo, kdo se o ně zajímá.

Christine (1983)

Stephen King je králem hororu a filmového ztvárnění se dočkala většina jeho děl. Patří mezi ně i Christine o autě Plymouth Fury, které má vražedné sklony a postupně ovládá svého mladého majitele. V méně schopných rukou by se tento příběh mohl snadno proměnit ve frašku. King a režisér John Carpenter z něj nicméně vytvořili zábavnou a osobitou podívanou, která v nejednom případě dokáže překvapit. Zejména pokud neznáte knižní předlohu. Christine je názorným důkazem, že i zlá auta mají své kouzlo.

Kde streamovat? Apple TV+

Auta (2006)

Kromě všech hraných snímků je třeba zmínit i animovaný hit Auta o ambiciózním závodním autě, Blesku McQueenovi, který se vydá na napínavou cestu. Film dokáže zaujmout děti i dospělé, jde tak o ideální podívanou pro celou rodinu. Pochopitelně kromě sympatického hlavního hrdiny nesmí chybět spousta pestrých vedlejších postaviček (z nichž mnohé jsou auta), což je u filmu od Pixaru dnes již standardem. Po vizuální stránce filmu není co vytknout, auta jsou dostatečně roztomilá a zároveň jde poznat, že dokážou vyvinout značnou rychlost. Film u diváků zabodoval a vysloužil si hned několik dalších pokračování.

Kde streamovat? Disney+

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Film režiséra Quentina Tarantina Grindhouse: Auto zabiják je možná akční béčko, ale takové, které to o sobě ví a nestydí se za to. Kdo tak chce sledovat přímočarý, ale zábavný a krví i benzinem nadupaný snímek o drsném chlapovi Mikeovi (Kurt Russell), který se vydává po stopě skupiny sexy dívek, tento film ho nezklame. Kurt Russell i ženské osazenstvo si své role užívá. Film se s hrdiny ani diváky příliš nepáře a obsahuje přesně tu správnou dávku násilí i černého humoru. Třešničku na pomyslném dortu tvoří vydařený hudební doprovod. Grindhouse: Auto zabiják nepatří mezi Tarantinova nejlepší díla, leč všem příznivcům jeho stylu udělá radost.

Kde streamovat? Apple TV+

Noční jízda (2013)

Je možné vytvořit výborný film, který se bude odehrávat v prostoru jediného auta a s jediným hercem? Odpověď zní: ano, pokud máte kvalitní scénář a v hlavní roli Toma Hardyho. Hardy exceluje jako Ivan Locke, jehož dosavadní pracovní i osobní život se kvůli sérii telefonátů rozpadne na kusy během jediné cesty autem. Film je neustále napínavý, i když jeho náplň tvoří to, že si Hardy povídá s jinými herci, které nikdy nevidíme. Noční jízda je inteligentní a svižný příběh, který diváky udrží v pozoru po celou dobu svého trvání.

Rivalové (2013)

Formule 1 je jasným králem událostí v oblasti aut. Proto nepřekvapí, že se tomuto tématu věnovala řada filmů. Z nich jasně vyčnívají Rivalové, kteří vycházejí ze skutečných událostí. Zaměřují se nejenom na závodní auta, ale rovněž muže, kteří je řídili – dva legendární závodníky, Jamese Hunta a Nikiho Laudu. Diváci si díky tomuto filmu užijí spousty aut i solidní herecké obsazení, jemuž dominuje ústřední dvojice. Snímku se podařilo zachytit rychlost a adrenalin, který hrdinové při závodění pociťují, takže to je, jako kdyby během řízení seděli lidé v autech s Laudou a Huntem.

Kde streamovat? Voyo

Need for Speed (2014)

Původní videoherní série se sice setkala s lepším ohodnocením, ale i filmové zpracování Need for Speed má své kouzlo. Zejména pro diváky, kteří chtějí vidět co největší množství aut na malém prostoru. V tomto filmu se závodí, bojuje a jeho tempo je stejně rychlé jako motory aut, jimiž se prohánějí hlavní hrdinové. Aaron Paul si vystřihl hlavní roli, z ostatního obsazení ještě více zaujme Dominic Cooper. Film svou estetikou připomíná počítačovou hru, z níž vychází, čímž potěší nejednoho jejího fanouška. Celkově jde o akční a napínavý kousek, který milovníky tohoto žánru nezklame.

Kde streamovat? Voyo

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Název tohoto filmu nelže. Šílený Max: Zběsilá cesta je zároveň zběsilá jízda světem po katastrofě, v němž se kromě kultů a osamělých hrdinů pohybují i pořádně nadupaná a vyšperkovaná auta. Taková, která by se dobře vyjímala i v počítačové hře. Ostatně právě počítačovou hru tento film svým pojetím připomíná. Udržuje rychlé tempo po celou dobu svého trvání. Řečeno slovy aut, šlápne na plyn už od začátku a během celého příběhu stále zrychluje a zrychluje, až do výbušného finále. Tom Hardy si po filmu Noční jízda očividně oblíbil filmy, v nichž výraznou roli hrají auta, neboť si v tomto snímku vystřihl titulní roli. Víc než zdatně mu sekunduje Charlize Theron jako Furiosa a další jedinečné postavičky, mezi nimiž na sebe poutá pozornost především záporák Nadsmrťák Joe. Šílený Max: Zběsilá cesta se od doby svého uvedení stihl stát kultem, a z dobrého důvodu, neboť podobná podívaná se málokdy vidí.

Kde streamovat? HBO Max

Le Mans ’66 (2019)

Skutečnými událostmi se nechává inspirovat i další film, který má v originále daleko výstižnější titul: Ford v Ferrari. Věnuje se soupeření mezi oběma největšími automobilovými společnostmi a zobrazuje, jak inženýr Shelby a závodník Mills společně vytvořili nový vůz, který se stal legendárním. Le Mans ’66 nabízí ještě hlubší ponor do automobilové a závodní tematiky než Rivalové, ale pro úplný obrázek se vyplatí zhlédnout oba filmy, byť se každý z nich odehrává v jiném období. V hlavních rolích tohoto filmu odvádí výborné výkony dvojice Matt Damon (Shelby) a Christian Bale (Mills). Nejsou vždy sympatičtí, to platí zejména o Millsovi, ale je radost je při jejich práci sledovat. Film zvládá zkombinovat akci i špetku humoru a nejenom díky tomu si vysloužil dva Oscary i vysoké ohodnocení od diváků.

Kde streamovat? Disney+