Mandalorian a Grogu míří k tržbám kolem 2,16 miliardy korun (90 milionů dolarů) za čtyřdenní Memorial Day víkend v USA. Pro první filmové Star Wars po sedmi letech je to číslo, které Disney nepotopí, ale franšízu taky nezachrání. Film režiséra Jona Favreaua přilákal do 4 300 amerických kin publikum, které ze dvou třetin tvoří muži, a podle prvních diváckých reakcí si zaslouží solidní, ne však nadšené přijetí.
Čtvrteční preview odhalily limity seriálového přesunu na plátno
Čtvrteční předpremiéry přinesly 288 milionů korun (12 milionů dolarů), tedy méně než Solo: Star Wars Story v roce 2018, které tehdy otevřelo se 338 miliony korun (14,1 milionu dolarů). Podle Deadline se páteční tržby odhadují na 816 milionů korun (34 milionů dolarů) a celý třídenní víkend by měl skončit kolem 1,92 miliardy korun (80 milionů dolarů). Někteří distributoři odhadují, že čtyřdenní výsledek může překonat hranici 2,4 miliardy korun (100 milionů dolarů), ale většina predikcí se drží konzervativněji. Právě srovnání se Solem, které skončilo s celkovými tržbami 9,4 miliardy korun (393 milionů dolarů) celosvětově, naznačuje, kde se film pohybuje v hierarchii franšízy.
Disney potřebuje 12 až 14,4 miliardy korun, aby se dostal z červených čísel
Produkční rozpočet filmu činí přibližně 3,96 miliardy korun (165 milionů dolarů), což z něj dělá nejlevnější Star Wars od doby, kdy Disney koupilo Lucasfilm. K tomu je ale potřeba připočítat globální reklamní kampaň za minimálně 2,4 miliardy korun (100 milionů dolarů). Jak uvádí Hollywood Reporter, film musí celosvětově vydělat 12 až 14,4 miliardy korun (500 až 600 milionů dolarů), aby se dostal do zisku. Disney přitom počítá s globálním otvírákem kolem 3,84 až 4,08 miliardy korun (160 až 170 milionů dolarů), což je mírně nad startem Sola. Otázka tedy nestojí tak, jestli film prodělá, ale jestli dokáže na velkém plátně oživit zájem o značku, která v posledních letech trpěla nevyrovnanou kvalitou televizních seriálů.
Kritici váhají, diváci si film užívají
Na Rotten Tomatoes drží Mandalorian a Grogu kritické skóre 61 % ze 77 recenzí, tedy méně než Solo se svými 69 %. Divácké hodnocení je ale výrazně příznivější, a to 88 %, což je naopak víc než Solo se svými 63 %. Čeští diváci na ČSFD zatím hodnotí film na 74 % z 522 hodnocení. Demograficky zajímavé je, že film přitahuje hlavně muže nad 55 let a děti do 13 let, tedy kombinaci, kterou si Disney přál oslovit kampaní postavenou na roztomilosti Grogu a nostalgii po původní trilogii.
Star Wars na plátně fungují čím dál míň a další test přijde za rok
Když v roce 2015 odstartovalo Probuzení Síly s 5,95 miliardy korun (247,9 milionu dolarů) za první víkend, zdálo se, že Disney má ve Star Wars zlatý důl. Jenže Rogue One otevřelo na 3,72 miliardy korun (155 milionů dolarů), Vzestup Skywalkera přes 4,2 miliardy korun (175 milionů dolarů), ale zároveň si od kritiků i fanoušků vysloužil odmítavé reakce, a Solo skončilo jako komerční zklamání. Mandalorian a Grogu pokračuje v tomto klesajícím trendu, a to i přesto, že jde o první Star Wars v kinech od Vzestupu Skywalkera v roce 2019. Uvnitř Disney ale už směřují pozornost k dalšímu testu, kterým bude film Star Wars: Starfighter v roce 2027 s Ryanem Goslingem v hlavní roli. Pokud se Mandalorian udrží na trajektorii kolem 12 miliard korun (500 milionů dolarů) celosvětově, studio to bude považovat za dostatečný základ pro další expanzi franšízy.