7 výborných hororů pro děti

Žánr hororu si většina lidí spojuje s dospělým publikem. Během let vzniklo i několik vydařených hororů, které se nicméně orientují na dětské publikum. Jde tak o ideální snímky pro dospělé milovníky hororů, kteří tento žánr chtějí představit svým dětem.

Gremlins (1984)

Z dvojice Gremlins a Critters jako roztomilejší jasně vycházejí ti první. Hlavní hrdina tohoto filmu, mladík Billy, dostane Gremlina jménem Gizmo k Vánocům a je ze svého nového chlupatého kamaráda nadšený. Když ale Billy poruší pravidla péče o Gizma, najednou se městečkem prohání desítky jiných Gremlinů, kteří nejsou zdaleka tak mírumilovní jako Gizmo. Film zdařile kombinuje vánoční atmosféru a počínající hrůzu, jak Gremlinové páchají víc a víc škody. Nikdy však nepřekročí únosnou hranici a nezvrhne se v krvák, na který by se děti nevydržely dívat. Jde o jeden z kultovních filmů 80. let, který si vysloužil pár dalších dílů, ale ty svou kvalitou jedničku nepřekonaly.

Kde streamovat? HBO Max

Čarodějky (1990)

Filmy mohou čarodějnice předkládat různými způsoby. Někdy jako v sérii Harry Potter ty hodné (až na výjimky typu Lorda Voldemorta či Dolores Umbridgeové). Oblíbený dětský film Čarodějky nabízí tu druhou variantu. Čarodějnice si v něm neberou servítky a zejména mají políčeno právě na děti. Zůstává tak na hlavním hrdinovi a jeho babičce, aby překazili plán čarodějnic proměnit všechny děti v myši. Film vychází z knihy Roalda Dahla, jehož tvorba inspirovala i další úspěšný dětský film, Karlík a továrna na čokoládu (2005). Čarodějnice díky svižnému příběhu a nejednomu zábavně hororovému momentu zabaví oboje dětské i dospělé diváky. Z hereckého obsazení jasně dominuje Anjelica Huston jako hlavní čarodějnice. O věhlasu tohoto filmu hovoří mimo jiné i skutečnost, že si v roce 2020 vysloužil remake Čarodějnice, kde pro změnu v hlavní roli zazářila Anne Hathaway.

Kde streamovat? Apple TV+

Casper (1995)

Děti mnohdy bývají otevřenější neobvyklým věcem. To znamená, že se mohou skamarádit s bytostmi, jimž by se dospělí vyhýbali. Jako je například duch Casper, k němuž najde cestu hlavní hrdinka tohoto filmu, Kate v podání Christiny Ricci. Casper se od doby svého uvedení již stihl stát klasikou. Velkou zásluhu na tom kromě hereckého obsazení má Casper sám, který je patřičně roztomilý a postará se o jedny z nejživějších scén filmu, když předvádí své schopnosti. Film obsahuje nejeden komediální moment i dojemné chvilky. Ačkoliv se tak řadí mezi horory, děti se nemusí obávat, že by se u něj vyděsily. Jako většina úspěšných snímků, i Casper získal několik pokračování, ale kouzlo prvního dílu se v nich nepodařilo zopakovat.

Kde streamovat? Voyo

V tom domě straší! (2006)

V záplavě známějších animovaných dětských hororů se na českém trhu trochu ztratil tento neprávem přehlížený snímek. V tom domě straší! je dílem režiséra Gila Kenana, který vytvořil nejeden film orientovaný na mladé publikum. Příkladem je fantasy snímek Město Ember (2008). V tom domě straší! je Kenanova prvotina na poli celovečerního filmu, ale už tehdy režisér nezklamal. Film se zaměřuje na trojici dětí, které se rozhodnou prozkoumat starý dům a nevědomky tak vstoupí do nebezpečné pasti. Film překypuje představivostí, nabídne nejeden překvapivý okamžik a po vizuální stránce se mu nedá co vytknout. Hrdinové jsou sympatičtí a film kromě napětí nepostrádá ani humor, přesně jak lze u hororu pro děti čekat. Na závěr je nutné doporučit, aby si diváci nenechali ujít závěrečné titulky filmu, dostanou díky nim několik vydařených bonusových momentů.

Kde streamovat? Apple TV+

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Neil Gaiman patří mezi nejkreativnější spisovatele všech dob. Ve filmové adaptaci Gaimanova románu Koralína předkládá režisér Henry Selick děsivý a zároveň fascinující příběh o dívce, která projde do jiného světa a nalezne verze svých rodičů s knoflíky místo očí. Filmu nechybí hororové okamžiky, zejména poté, co Koralína odhalí tajemství alternativního světa a jeho obyvatel. Ve stejnou dobu nabídne Koralína a svět za tajnými dveřmi radost z objevování neznámého, což k dětství patří. Film je kromě toho vizuálně půvabný a udržuje svižné tempo. Čeští diváci pak mohou být hrdí na to, že jako inspirační zdroj tohoto filmu posloužil snímek Něco z Alenky (1988) od Jana Švankmajera.

Kde streamovat? Apple TV+

Frankenweenie (2012)

Režisér Tim Burton je jednou z největších legend kinematografie. V animovaném filmu Frankenweenie Burton osobitě využívá román o Frankensteinovi. Přetváří ho v příběh o chlapci, který se rozhodne oživit svého pejska Sparkyho poté, co pejsek zemře. Film klade důraz na přátelství mezi chlapcem a psem, díky čemuž bude pochopitelný pro mnoho dětí. Kromě zábavného a dojemného příběhu film zaujme rovněž svou vizuální stránkou. Černobílý obraz se k němu hodí a propůjčuje příběhu ještě větší kouzlo. Zajímavostí je, že film čerpá z hraného krátkého snímku Frankenweenie, který Tim Burton vytvořil už v roce 1984.

Kde streamovat? Disney+

Strašidelné příběhy na dobrou noc (2021)

Ačkoliv Strašidelné příběhy na dobrou noc nezískaly od českých diváků vysoké hodnocení, film má své kouzlo a zejména dětské publikum dokáže zaujmout. Aby také ne, když se točí kolem chlapce, kterého unese zlá čarodějnice a nutí ho, aby pro ni každý večer vymýšlel strašidelné příběhy, jinak mu ublíží. Film si pro sebe s přehledem krade Krysten Ritter jako zlá čarodějka Natacha, dětští hrdinové mohou chvílemi působit otravně, ale v jejich těžké situaci je snadné pochopit, proč zmatkují a dělají chyby. Film působí hororově zejména během scén v lese a jeho kladem je i překvapivý závěr.

Kde streamovat? Netflix