Filmy zasazené do vlaků - Ledová archa a Dívka ve vlaku

8 nejzajímavějších filmů odehrávajících se ve vlacích

Vlak je běžný dopravní prostředek, který každý den jenom v České republice využijí tisíce lidí. Navzdory tomu může mnohé diváky překvapit počet filmů odehrávajících se primárně ve vlacích. Kvůli uzavření příběhu do menšího prostoru se těmto filmům daří mnohdy vyšponovat napětí na maximum. Vznikly tak jedny z nejlepších hororů, thrillerů či dokonce romantických snímků v dějinách kinematografie.

Frigo na mašině (1926)

Jedním z nejstarších snímků, který pracuje s vlakem, je němá akční komedie Frigo na mašině. Legenda němé grotesky Buster Keaton hraje mladíka Johnnieho, který chce své vyvolené dokázat, že má pro odvahu uděláno. Proto se rozhodne zachránit svou lokomotivu poté, co se jí zmocnili nepřátelští vojáci. Film diváky zavádí do prostředí americké občanské války, ale je srozumitelný i pro lidi, kteří o tomto konfliktu nic nevědí. Keaton předvádí jeden akrobatický kousek za druhým a film nejen díky tomu udržuje svižné tempo. Frigo na mašině je dobrý způsob, jak proniknout do světa němého filmu. Mezi diváky se tento snímek dodnes těší velké oblibě, ačkoliv od jeho premiéry uplynulo už ohromujících 96 let!

Kde streamovat? Apple TV+

Vražda v Orient Expresu (1974, 2010 a 2017)

Agatha Christie byla královnou detektivního žánru. Její Hercule Poirot zůstává společně se Sherlockem Holmesem nejslavnějším detektivem všech dob. V tomto zapeklitém případu Poirot řeší vraždu bohatého cestovatele. Postupně zjišťuje, že každý z ostatních cestujících měl důvod se ho zbavit, což znesnadňuje nalezení pachatele. Čím méně toho divák o průběhu děje a především jeho rozuzlení ví, tím více si film z roku 1974 užije a vychutná všechny příběhové zákruty. Film nabídne silné výkony tehdejší herecké smetánky. Mezi nimi nechybí například Sean Connery, Lauren Bacall anebo Ingrid Bergman.

Velké oblibě se těší i televizní zpracování z roku 2010 s Davidem Suchetem v hlavní roli, pravděpodobně nejoblíbenějším Poirotem. A do třetice všeho dobrého si zaslouží zmínit verze z roku 2017, kterou natočil Kenneth Branagh a zahrál si také hlavní roli. I nový film nabídne nejedno slavné jméno, jako je Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, anebo Penélope Cruz. Vybrat to nejlepší zpracování není jednoduché. Proto bude nejlepší se v případě zájmu podívat na všechny a názor si udělat sám. Vražda v Orient Expresu za to stojí, protože atmosféra příběhu funguje dnes stejně dobře jako v době prvního vydání knihy v roce 1934.

Kde streamovat? Verze z roku 2017 na Apple TV+

Před úsvitem (1995)

První díl trilogie se zvládl zařadit mezi nejoblíbenější romantické filmy. Během cesty vlakem se neplánovaně potkají Američan Jesse a Francouzka Celine. Zpočátku nezávazný rozhovor se brzy přehoupne v hlubší a dvojice, která si vybudovala nečekané pouto, se vydá na procházku Vídní. Na rozdíl od řady jiných romantických snímků Jesse a Celine působí civilním dojmem, jako reální lidé, které byste opravdu mohli potkat. Ethan Hawke a Julie Delpy odvádějí skvělé výkony. Nejenom díky nim je Před úsvitem romantický, inteligentní a dojemný film. Díky svému úspěchu si film následně vysloužil dvě pokračování – Před soumrakem (2004) a Před půlnocí (2013).

Kde streamovat? HBO Max

Ledová archa (2013)

Sci-fi filmy někdy budoucnost lidstva líčí v růžových barvách… a potom je tu Ledová archa. V tomto příběhu, který se natáčel z velké části v ČR, zbytky lidstva přežívají ve vlaku projíždějícím ledovou krajinou neschopnou udržet život. Vpředu ve vlaku sídlí ti nejbohatší, zatímco vzadu s bídou přežívá chudina. To se jednoho dne změní, když se Curtis (Chris Evans) rozhodne proniknout dopředu, ať to stojí, co to stojí. Postupem času se ukáže, že to bude stát hodně boje a krveprolití. Ledová archa obstojí oboje jako akční film s bojem na malém prostoru i sci-fi, které dokáže přimět k zamyšlení nad budoucností lidstva. Pochválit si zaslouží i herecké výkony. Kromě Chrise Evanse ve filmu excelují Jamie Bell, John Hurt anebo Tilda Swinton. Film na sebe upoutal takovou pozornost, že si časem vysloužil i seriálový remake, byť s jinými herci.

Kde streamovat? Netflix

Vlak do Pusanu (2016)

Cesta vlakem dokáže občas být pořádné drama, ale většina lidí během ní nemusí bojovat o život. Hrdinové jihokorejského filmu Vlak do Pusanu takové štěstí nemají. Seok Woo cestuje se svou malou dcerkou Soo-an za její mámou. Poté, co ve vlaku vypukne zombie apokalypsa, se bude muset dvojice postavit spoustě hladových nemrtvých nepřátel. Díky uzavřenému prostoru je tento boj proti zombíkům ještě intenzivnější než v jiných hororových filmech. Příběh nabídne nejeden neočekávaný okamžik. Ačkoliv mu někteří diváci vyčítali přílišnou délku, silná atmosféra ani originální pojetí zombie tematiky se mu upřít nedá. Film se po svém uvedení setkal s úspěchem a například v zemi svého vzniku se stal nejvýdělečnějším snímkem roku 2016.

Dívka ve vlaku (2016)

Jedním z nejnovějších děl, které důvtipně využívá prostředí vlaku, je Dívka ve vlaku natočená podle knižního bestselleru Pauly Hawkins. Emily Blunt hraje Rachel, rozvedenou ženu, která zápolí se životem a oddává se alkoholu víc, než by bylo zdrávo. Díky výhledu z vlaku Rachel nahlíží do domova manželského páru, který má zdánlivě dokonalý život. Když ale manželka zmizí, Rachel se rozhodne zjistit, co se jí stalo. Jako správný thriller dokáže Dívka ve vlaku nabídnout nejeden nečekaný dějový zvrat. Ačkoliv Rachel není vždy sympatická, Emily Blunt v této roli znovu dokazuje své herecké mistrovství. Za svůj výkon dokonce získala nominaci na prestižní cenu BAFTA. Film má potenciál zaujmout všechny diváky, zejména pokud neznají knižní předlohu a nevědí, co od příběhu očekávat. A ačkoliv většinou Američané dělají remaky cizích filmů, tentokrát to bylo naopak. V roce 2021 vznikla indická verze tohoto příběhu zvaná rovněž Dívka ve vlaku.

Kde streamovat? Voyo

Éra Alfreda Hitchcocka

Samostatnou kategorii si zaslouží tvůrce jedněch z nejlepších thrillerů v dějinách kinematografie, Alfred Hitchcock. Ačkoliv Hitchcock proslul především díky hororům Psycho (1960) a Ptáci (1963), ještě předtím natočil dva thrillery zasazené do vlaků. Prvním z nich je špionážní příběh Zmizení staré dámy (1938). V něm hlavní hrdinka hledá starou dámu, která záhadně zmizela a o níž jí všichni ostatní tvrdí, že ve vlaku nikdy nebyla. Ve filmu nechybí napětí, akce ani špetka romantiky.

Hitchcockův druhý relevantní film má vlak dokonce v názvu – jsou jím Cizinci ve vlaku (1951). Ty již Hitchcock natočil v Americe po odchodu ze své rodné Británie. Cizinci ve vlaku se točí kolem dvou mužů, kteří se potkají ve vlaku a dohodnou se, že spáchají dokonalou vraždu. Každý z nich zavraždí člověka, který způsobuje problémy tomu druhému. Na rozdíl od jiných výše zmíněných filmů se Cizinci ve vlaku odehrávají na více lokacích. Jde ale o natolik pozoruhodný snímek, který mimo jiné získal nominaci na Oscara za nejlepší černobílou kameru, že si zmínku bezpochyby zaslouží.

Kde streamovat? Film Zmizení staré dámy na Apple TV+