8 moderních zpracování pohádek, která stojí za zhlédnutí

Pohádky jsou základem dnešní i klasické literatury. Proto nikoho nepřekvapí, že se k nim opakovaně vrací i filmoví tvůrci. Standardním postupem je zpracovat pohádku v její klasické podobě. Leč některé filmy i seriály zvolily odlišný přístup a pohádkové příběhy přesunuly do moderního světa, díky čemuž došlo ke střetu magického s všedním, kouzel s běžnou realitou.

Žbluňk! (1984)

Moderní pohádky v posledních letech zažívají zlatou éru, ale točily se už před několika desetiletími. Žbluňk! osobitým způsobem zpracovává příběh o Malé mořské víle. V tomto snímku se ona víla jmenuje Madison a po letech se vydává nalézt muže, kterému v dětství zachránila život. Než se však shledají, budou muset napřed překonat řadu překážek. Stejně jako více moderních pohádek, i tento film spojuje komediální scény s romantickými. V hlavních rolích se objevili Tom Hanks a Darryl Hannah. Díky svému úspěchu film získal v roce televizní pokračování s jinými herci, ale to se již u fanoušků nesetkalo s tak pozitivní odezvou.

Kde streamovat? Disney+

Penelope (2006)

Ačkoliv se neinspiruje konkrétní pohádkou, Penelope stále kombinuje pohádkový příběh s reáliemi moderního světa. A navíc tak činí lepším způsobem než řada jiných filmů. Christina Ricci zazářila jako Penelope, dívka z bohaté rodiny, která kvůli kletbě skončila s prasečím rypáčkem. Penelope se kvůli svému prokletí skrývá před světem a čeká, až najde pravou lásku. Mezitím se ambiciózní novinář snaží získat její fotku a za tímto účelem najme hazardního hráče Maxe, který se má k Penelope přiblížit. Ve filmu vystupuje řada známých tváří, jako je James McAvoy anebo Peter Dinklage. Penelope zvládá být vtipná, chvílemi akční i dojemná a v nejedné scéně bez ironie zahřeje na duši.

Kouzelná romance (2007)

Amy Adams zazářila jako princezna Giselle, která má těsně před svatbou s pohledným princem Edwardem. Ještě předtím se Giselle dostane do New Yorku a musí se v novém světě zorientovat. Pomocnou ruku jí nabídne právník Robert. Film zdařile kombinuje několik žánrů, jako je pohádka, muzikál a romantická komedie. Giselle se i po příchodu do velkoměsta chová jako pohádková princezna, což v New Yorku působí přinejmenším zvláštně, a totéž platí o princi Edwardovi. Film nabídne solidní herecké výkony trojice Adams, James Marsden (Edward) a Patrick Dempsey (Robert). Jde o příjemně oddechovou podívanou, jejíž rozuzlení zkušený divák sice odhadne dopředu, ale film navzdory tomu zvládne milovníky tohoto žánru potěšit. Mimo jiné i tím, jak si láskyplně utahuje z klišé typických pro pohádky od studia Disney.

Kde streamovat? Disney+

Netvor (2011)

I dospívající dívky si zaslouží své převyprávění klasické pohádky. V tomto případě je jí Kráska a zvíře. Namyšlený mladík Kyle (Alex Pettyfer) prokáže, že není dobrý nápad naštvat čarodějnici. Ta ho za trest promění v titulního netvora a pokud Kyle nenajde do roka pravou lásku, zůstane ve své nové podobě navždycky. Stejně jako Kouzelná romance, i Netvor je zasazený v New Yorku, ale toto město představuje z jiného úhlu pohledu. Minimálně v první polovině příběhu působí film překvapivě pochmurně, protože Kyle se jen obtížně vyrovnává se svou proměnou a propadá smutku a vzteku. Později se z Netvora stane klasická romantická podívaná o tom, že vzhled není všechno, ale solidní herci – ve vedlejších rolích potěší zejména Neil Patrick Harris a Mary-Kate Olsen – a svižné tempo zaručí, že na jedno zhlédnutí Netvor nezklame.

Bylo, nebylo (2011-2018)

Jedním z nejlepších příkladů moderních seriálových pohádek je Bylo, nebylo. Kdo by se nedokázal rozhodnout, na jakou pohádku se chce podívat, v tomto seriálu jich dostane celou řadu! Příběh se točí okolo městečka Storybrooke, v němž žijí postavy z pohádek, které zaklela zlá královna. Pohádkoví hrdinové si v důsledku kletby nepamatují, kým byli, ale zdá se, že pomoct by jim mohla dcera Sněhurky, Emma, která do městečka přijíždí na popud svého syna Henryho. Seriál zvládá organicky prolínat dvě dějové linie, jednu, která je zasazená do Storybrooku, a druhou, která se odehrává v pohádkové říši. Kromě napínavých dílčích zápletek a ústřední dějové linie je významnou součástí kouzla tohoto seriálu i rozpoznávání jednotlivých pohádkových postav, hádání toho, kdo je kdo. A když se k tomu přidá vydařené herecké obsazení, není divu, že Bylo, nebylo se úspěšně vysílalo po sedm sérií.

Kde streamovat? Disney+

Popelka z velkoměsta (2016)

Oblíbenou variantou je vzít pohádkové postavy a zasadit je do velkého města. To se podařilo i této německé romantické komedii, která úspěšně aktualizuje pohádku o Popelce, jak napovídá název samotný. Příběh se točí okolo plaché dívky Nory, která se kvůli své sestřenici dostane do potíží, ale zároveň se seznámí se sympatickým Maxem, který se následně stane jejím novým šéfem. Film nabídne nejeden překvapivý zvrat i humorný okamžik. V ČR si možná kvůli zemi svého původu (německé filmy nefrčí tolik jako americké anebo britské) nezískal velkou pozornost, ale už kvůli sympaticky civilní hrdince, která čelí jedné trampotě za druhou, Popelka z velkoměsta za zhlédnutí stojí.

Kde streamovat? Voyo

Nepohádky (2018-2020)

Některé pohádkové seriály a filmy jsou určené pro dětské publikum, ale Nepohádky mezi ně rozhodně nepatří. Tento antologický seriál se v každé sérii soustředil na jiný příběh. Co zůstalo v případě první i druhé série stejné, je, že klasické pohádky přetvořil v temný psychologický thriller. Diváci tak dostali příběhy tří prasátek, Popelky či Krásky a Zvířete v podání, jaké doposud nikde neviděli. A kdyby seriál vydržel až do třetí série, došla by řada rovněž na Sněhurku a sedm trpaslíků. I bez toho jsou ale Nepohádky originálním dílem, které od publika neobdrželo takovou pozornost, jakou by si zasloužilo.

Kde streamovat? Netflix

Godmothered (2020)

Jedna z nejnovějších moderních pohádek se točí kolem aspirující víly kmotřičky Eleanor, která se snaží zachránit svou profesi před zánikem. Aby toho docílila, rozhodne se splnit přání mladé Mackenzie. Problém je, že ono přání je několik desítek let staré a Mackenzie mezitím vyrostla a stala se matkou dvou dcer. Eleanor jí navzdory tomu chce pomoct. Ačkoliv prim hraje Jillian Bell jako Eleanor, ještě víc pozornosti na sebe strhne tradičně výborná Isla Fisher v roli Mackenzie. Godmothered se od řady jiných snímků tohoto žánru odlišuje mimo jiné i tím, že neklade silný důraz na romantickou dějovou linku a ukazuje, že i bez řešení vztahových problémů má kolikrát člověk dost potíží, s nimiž se musí vyrovnat. Stále jde však v prvé řadě o povzbudivou podívanou, která nabídne šikovně propojený svět kouzel s životem dnešního člověka a v nejednom případě dokáže i rozesmát.

Kde streamovat? Disney+